Aktywna zima

Szkoła narciarska

Szkoła narciarska Active Therapy posiada niezmiernie szeroki zakres prowadzonych przez nas szkoleń, które dopasowane są dosłownie do każdego.

Bez ograniczeń wieku oraz rodzaju niepełnosprawności – naukę narciarstwa można rozpocząć już od około czwartego/piątego roku życia (zależne indywidualnie od fizyczno-motorycznego rozwoju dziecka), a cieszyć się z narciarstwa można nawet do osiemdziesiątki (osobiście znam takie osoby). Specjalizujemy się w prowadzeniu zajęć z narciarstwa i nauczaniu jazdy na nartach osób niepełnosprawnych – z każdym rodzajem niepełnosprawności. Podczas szkoleń stosujemy najnowocześniejszy atestowany sprzęt, który jest indywidualnie dopasowany do danej osoby i rodzaju niepełnosprawności. W połączeniu z profesjonalnymi i sprawdzonymi metodami nauczania przyczynia się to do osiągnięcia zamierzonego celu przez uczącego się narciarza, znacząco eliminuje niepowodzenia i frustracje. Naszym założeniem jest aby każdy z narciarzy, których szkolimy, w bezpieczny oraz wolny od kontuzji sposób, wykorzystał swój pełny potencjał i był tak samodzielny jak to tylko możliwe, ciesząc się z wolności oraz dreszczyku emocji jakie przynosi właśnie narciarstwo zjazdowe.

Program adaptive
Narciarstwo osób niepełnosprawnych

Prowadzona przez nas nauka narciarstwa osób niepełnosprawnych jest jednym z najlepszych programów w całej Europie. Przykładowe rodzaje niepełnosprawności narciarzy biorących udział w naszych zajęciach: amputacje, uszkodzenia rdzenia kręgowego, rozszczep kręgosłupa, dystrofia mięśniowa, różnorodne formy mózgowego porażenia dziecięcego, stwardnienie rozsiane, urazy mózgu, znaczne ograniczenie mobilności, niewidomi i niedowidzący, głusi, autyzm, zespół Downa.

Dyscypliny, które uczymy
disc3 disc2 disc1 disc4 narciarz stojący

 • 3 tracking – narciarz jeździ na jednej narcie z dodatkową pomocą dwóch kulonart, które pomagają w utrzymaniu równowagi i poruszaniu się na płaskim (np. narciarz po jednostronnej amputacji kończyny dolnej)
 • 4 tracking – narciarz jeździ na dwóch nartach z dodatkową pomocą dwóch kulonart, które pomagają w utrzymaniu równowagi i poruszaniu się na płaskim (np. niskie uszkodzenia kręgosłupa lub problem z równowagą)
 • niewidomi i niedowidzący
 • głusi

narciarz siedzący

 • bi-ski/dualski – narciarz jeździ w pozycji siedzącej na profesjonalnym i specjalistycznym ‚sit ski’, które zaopatrzone jest w dwie narty. Osoby posiadające silne ręce i obręcz barkową korzystają z pomocy dwóch kulonart w celu utrzymania równowagi, kontroli prędkości i toru jazdy. Osoby niesamodzielne, z dużym stopniem niepełnosprawności, (umysłowej lub fizycznej) również mogą korzystać z tego rodzaju sprzętu jednak przez cały czas jeżdżą wraz z instruktorem, który jest w pełni odpowiedzialny (np. uszkodzenie rdzenia kręgowego, mózgowe porażenie dziecięce, dystrofia mięśniowa)
 • mono-ski/ uniski – narciarz jeździ w pozycji siedzącej na profesjonalnym i specjalistycznym ‚sit ski’, które jest zaopatrzone w jedną nartę. Osoba musi posiadać silne ramiona i obręcz barkową, mięśnie piersiowe i mięśnie pleców (im więcej tym lepiej). Narciarz jeżdżący w mono-ski korzysta z dwóch kulonart w celu utrzymania równowagi, kontroli prędkości i kierunku jazdy, poruszaniu sie na płaskim, pomocy przy używaniu wyciągów krzesełkowych (np. uszkodzenie rdzenia kręgowego, obustronna amputacja kończyn, rozszczep kręgosłupa, deformacje i choroby kończyn dolnych)
Szkolenie narciarskie i snowboardowe

Proponujemy następujące rodzaje szkoleń narciarskich i snowboardowych:

Początkujący

Nigdy nie próbowałeś? Nieważne, zapraszamy wszystkich. W bardzo przyjaznej i bezstresowej atmosferze, oraz przy profesjonalnych wskazówkach wykwalifikowanego instruktora wykorzystamy Twoje możliwości tak abyś bezpiecznie odkrywał uroki gór i cieszył się z wolności jaką daje narciarstwo.

Średniozaawansowani i zaawansowani

Więc umiesz już zjechać z góry na dół. Dlaczego nie podniesiesz swoich umiejętności aby być zupełnie niezależnym na stoku, a Twoja technika była perfekcyjna zarówno na oślej łączce jak i na trasie czarnej czy w puchu?

 • jazda poza trasą
 • muldy
 • stoki strome
 • carving
 • trening sportowy

Lekcje prywatne – intensywne szkolenie w systemie jeden na jeden, gdzie instruktor biorąc pod uwagę Twoje aktualne umiejętności i osobowość dobierze specyficzne ćwiczenia nauczając/poprawiając właściwą technikę jazdy.

Lekcje grupowe – szkolenie, gdzie instruktor prowadzi zajęcia z grupą kilku osób dobraną pod względem umiejętności i wieku.

Trening sportowy – przeniesienie Twoich umiejętności narciarskich na specjalny tor z bramkami i sprawdzenie się na nim. Poprawa techniki narciarskiej oraz jazda na większych prędkościach.

Tygodniowe obozy narciarskie
 • dla dorosłych
 • dla młodzieży
 • mono-ski dla początkujących oraz zaawansowanych

Jesteśmy jedynym w Polsce organizatorem profesjonalnych obozów narciarskich dla niepełnosprawnych dzieci.

Nasze obozy z cyklu „Narciarstwo bez barier, czyli aktywna terapia” promują aktywną formę rehabilitacji – narciarstwo i skierowane są dla narciarzy bez względu na rodzaj i stopień posiadanej niepełnosprawności. W naszych obozach udział biorą dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które w życiu codziennym poruszają się również przy pomocy wózka inwalidzkiego, a najmłodszy uczestnik liczył 4 zimy . Do nauki jazdy na nartach używamy specjalistycznego sprzętu narciarskiego, który jest dobierany indywidualnie w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Podczas naszych zajęć na stoku dzieci nabywają nowych umiejętności, ze zjazdu na zjazd poprawiają technikę i stają się bardziej samodzielne. Jazda na nartach w dużym stopniu wspomaga ich wieloletnią rehabilitację, motywuje i uczy wytrwałości w dążeniu do celu. Dzieci doświadczają nowych wrażeń, których nigdy wcześniej nie miały okazji poznać (jazda w dół – prędkość, skręty – siła odśrodkowa, jazda wyciągiem krzesełkowym i bycie na szczycie góry – wysokość …). Wszystko to wpływa nie tylko na rozwój fizyczny, ale również na rozwój psychiczny dziecka i pozytywnie przenosi się do ich życia codziennego. Już po pierwszym dniu obozu nie trudno zauważyć uśmiech i radość promieniującą na twarzach dzieci oraz ich rodziców, wzrost pewności i wiary w siebie, zadowolenia z osiąganych postępów w nauce.

Wypożyczania sprzętu sportowego dla niepełnosprawnych

Jeżeli już potrafisz jeździć zapraszamy do naszej wypożyczalni sprzętu dla osób niepełnosprawnych, w której posiadamy: mono-ski, bi-ski, dualski, kulonarty.

Gdzie uczymy

Różne ośrodki na terenie Alp – Austria, Francja, Szwajcaria

Polska: Zakopane, Białka Tatrzańska, Karpacz

Kontakt: dom@activetherapy.eu

 17 sue and me